تا مردم بگویند...

یکشنبه 22 دی 1392 00:24نویسنده : زهرا .

 


روی عن رسول الله صلی الله علیه و آله: انّ اوّل من یُدعی یوم القیامه رجل تَعلّم القرآن و رجل قُتل فی سبیل الله و رجل کثیر المال...
 از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت شده است: نخستین کسانی که روز قیامت فراخوانده می شوند، کسی است که قرآن آموخته و معلُم قرآن بوده و کسی که در راه خدا کشته شده و کسی که ثروت انبوه داشته است.
پس خداوند به قاری قرآن می فرماید: آیا آنچه را بر رسولم نازل کردم به تو نیاموختم؟ عرض می کند: بله ای پروردگار. پس می فرماید: آنچه را آموختی چگونه عمل کردی؟ می گوید: ای پروردگار شب و روز آن را برپا داشتم و خواندم. خداوند می فرماید: دروغ می گویی! و ملائکه نیز می گویند: دروغ می گویی! و خداوند متعال می فرماید: بلکه می خواستی مردم بگویند فلانی قاری قرآن است؛ و گفتند.
فرد ثروتمند را می آورند؛ پس خداوند به او می فرماید: آیا به ثروت تو  توسعه ندادم که به احدی محتاج نبودی؟ عرض می کند: بله ای پروردگار. پس می فرماید: با آنچه به تو دادم چه کردی؟ می گوید: به خویشانم رسیدگی کردم و صدقه دادم. خداوند می فرماید: دروغ می گویی! و ملائکه نیز می گویند: دروغ می گویی! و خداوند متعال می فرماید: بلکه می خواستی مردم بگویند فلانی سخاوتمند است؛ و گفتند.
کسی را که در راه خدا کشته شده می آورند؛ پس خداوند به او می فرماید: چه کردی؟ می گوید: پروردگارا به جهاد در راهت امر کردی؛ پس جنگیدم تا کشته شدم. خداوند می فرماید: دروغ می گویی! و ملائکه نیز می گویند: دروغ می گویی! و خداوند متعال می فرماید: بلکه می خواستی مردم بگویند فلانی شجاع و جسور است؛ و گفتند.

آنگاه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: اینان خلق خدا هستند که آتش دوزخ برایشان فروزان می شود.

برگرفته از سایت اهل ولاء سخنرانی استاد مهدی طیّب در جلسۀ 92/10/19


برچسب ها: رسول الله ص ، قیامت ، ریا ، استاد طیّب ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 22 دی 1392 00:28

 
سه شنبه 29 بهمن 1392 19:58
زندگی های الان سرشار از همین دروغ های به ظاهر زیباست.....
چهارشنبه 25 دی 1392 17:01
از خدای خودم میخوام که همه رو از دروغ و ریا دور کنه...
زهرا .
آمین یا رب العالمین
سه شنبه 24 دی 1392 11:35
امیدوارم ما تو همه ی کارهامون یه خورده موشکافی کنیم و با خودمون روراست باشیم ببینیم واقعا برای کی کار می کنیم؟! اگه روراست نباشیم نتیجه اش این می شه که در پیشگاه خدا نمی خواهیم قبول کنیم برای خدا نبوده و با اعتماد به نفس کامل مثل آن شهید می گیم خدای تو امر کردی برا جهاد من رفتم جنگیدم کشته شدم!
چقدر تصویر قشنگ بود.
زهرا .
سخت ترین کار همین است که با خودمان روراست باشیم لازمه اش شاید این است که گاهی با خودمان بی رحم باشیم منظورم در قضاوتها و در تصویری است که از خودمان داریم. زیر سوال بردن خود بسیار دشوار و شاید نزدیک به محال است حتی آدمهایی که اعتماد به نفس ندارند و ظاهرا خودشان را تحویل نمیگیرند این فقط در سطح وجود آنان است اگر کسی همان تصویر معیوبی را که آنان ظاهرا از خود دارند، به آنان ارائه دهد و بگوید تو این هستی! دست و پا میزنند تا خودشان را توجیه کنند. قبول منطقی ضعفها بسیار سخت است
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic