شتاب کن

جمعه 2 اسفند 1392 09:34نویسنده : زهرا .

 


العمل العمل
به کار برخیزید، کار
ثم النهایه النهایه
پس به پایان رسانید، پایان
و الاستقامه الاستقامه
و پایدار مانید، پایدار
ثم الصبر الصبر
پس شکیبایی شکیبایی
و الورع الورع
و پارسایی پارسایی
ان لکم نهایه فانتهوا الی نهایتکم
شما را پایانی است، خود را بدان رسانید
و ان لکم عَلَما فاهتدوا بعَلَمکم
و برای شما نشانه ای است، آن را راهنمای خود دانید
و ان الاسلام غایه فانتهوا الی غایته
اسلام را مقصدی است، تا بدان مقصد برانید
و اخرجوا الی الله بما افترض علیکم من حقّه و بیّن لکم من وظایفه
و از عهده حق خدا برآیید، با گزاردن آنچه بر شما واجب داشته و وظایفی که بیان فرموده
انا شاهد لکم و حجیج یوم القیامه عنکم
من گواه شمایم و روز قیامت از شما پشتیبانی میکنم!

نهج البلاغه خطبه 176

برچسب ها: امیرالمومنین ، نهج البلاغه ، عمل ، استقامت ،
آخرین ویرایش: جمعه 2 اسفند 1392 09:36

 
جمعه 2 اسفند 1392 17:24
با گزاردن آنچه بر شما واجب شده و وظایفی که بیان فرموده.
فرض کنید یه نفر از شما بپرسه که تا حالا تو این وادی ها نبوده مثلا تازه مسلمان شده و می خواد ببینه چه چیزهایی بر او واجبه و چه وظایفی داره چطوری راهنماییش می کنید؟
زهرا .
هر انسانی سه نوع تعامل دارد، تعامل با خدا، با خود و با خلق. وظایف انسانی در این سه حوزه میگنجد که از آنها به حقوق تعبیر میشود یعنی بایدها و نبایدهای یک انسان از منظر الهی و مطابق قانون خداوند. برای مثال رساله حقوق امام سجاد علیه السلام به این مهم می پردازد. بخشی از این حقوق احکام عملی و عبادی هستند که در چارچوب شریعت بیان شده است مانند به جای آوردن نماز و روزه و حج و خمس و زکات و ... ترک گناه مانند دروغ و غیبت و دزدی و فحشا و... بخش دیگر در حوزه اخلاق میگنجد که به صفات درونی و قلبی میپردازد مانند محبت و ایثار و بخشش و دوری از حسد و کبر و ریا و ... در هر دو حوزه ی اعمال و اخلاق، چارچوبها و راهکارهایی وجود دارد که علمای هر حوزه به آن پرداخته اند. بدیهی است مثل هر آموزشی، این مراحل قدم به قدم باید طی شود و نیازمند انگیزه و درک اهمیت موضوع و تصمیم و عزم و سپس پشتکار و نا امید نشدن برای رسیدن به هدف است.
هدف شناخت خود و شناخت جهان و شناخت محبوب ازل و ابد و رسیدن به دیدار اوست. بلا تشبیه مثل عاشقی که میخواهد به وصال معشوق زیبارو برسد نمیتواند با پیکری آلوده و رویی ناشسته و کثیف و لباسی ژنده و بویناک به حجله گاه رود، باید خود را بشوید و بیاراید. همه ی دین میخواهد به انسان بگوید اول خودت را نگاه کن ببین کی هستی و چگونه هستی بعد نگاه کن ببین چه کسی محبوب توست و لیاقت تو کجاست. به تعبیر مولانا این عیسایی که روی خری نشسته روح انسان است که بر مرکب بدن سوار شده دنیا آخور خر است و البته باید باشد چون عیسی بدون مرکب نمیتواند برود اما ای انسان یادت باشد این خر تو را در طویله متوقف نکند. تو عروس زیبای این جهان هستی که محبوب ازل در انتظار توست اگر میخواهی به وصال او برسی خودت را بشوی.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات