در کعبۀ دلت چه بتکده ای برپاست؟

یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 11:21نویسنده : زهرا .

 

ماه رجب، ماه بسیار عظیمی است و در سیر و سلوک معنوی و عرفانی جایگاه بسیار بلندی دارد. بزرگان طریقت برای این ماه ارزش بسیار بالایی قائلند. سه ماه پیدرپی که با رجب‌المرجّب شروع می­شود و به دنبال آن شعبان‌المعظّم و در خاتمه رمضان‌المبارک، جلوه­ ی سه مرحله­ ی سلوک الی‌الله است.

ماه رجب که به موجب برخی روایات ماه امیرالمؤمنین ع است، به ماه تخلیه تعبیر شده است. تخلیه­ ی وجود و دل سالک الی‌الله از آنچه غیرخدایی است و مورد پسند خداوند نیست؛ از رفتارهای ناپسند و خلقیّات ناشایست، از روحیّات نامطبوع و افکار و عقاید نادرست؛ و پاک شدن کعبه­ ی دل مؤمن از همه ی بت­ها و همه­ ی تعلّقات به ماسوی‌الله.

همان‌طورکه امیرالمؤمنین ع در فتح مکّه به امر رسول‌الله ص پا بر شانه­ ی حضرت نهادند و بالا رفتند و کعبه­ ای را که بتکده بود، با ید ولایی و یداللّهی خود از وجود بت­ها خالی کردند و همه­ ی بت­های گوناگون را یکسره از کعبه بیرون ریختند، سالک الی‌الله در ماه رجب با استمداد از باطن ولایت علوی، کعبه­ ی دل خود را از همه­ ی بت­ها خالی می­کند و خانه ­ی دلش را جارو می­کند؛ چون کعبه­ ی حقیقی دل مؤمن است. 

و لذا ماه رجب را ماه استغفار هم گفته­ اند و بر ذکر استغفار در این ماه تأکید شده است. استغفار نوعی شستشو و تطهیر و پاک کردن دل است...

برگرفته از سایت اهل ولاء، سخنان استاد مهدی طیّب


آخرین ویرایش: یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 11:48

 
سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 16:25
از پاسخ هایی که به نظرات می دید استفاده می کنم یه سوال:
اول: خب همین مرحله ی اول شناخت گناه و بعد گناه نکردن اما تا حالا کسی نگفته به ما ببین فلانی تو که می خوای شروع کنی اول برو فلان کتاب و فلان کتاب رو بخون تا گناه ها را بشناسی! شاید فرض رو بر این می ذارن که ما چون مسلمانیم همه ی گناه ها رو می شناسیم!
دوم : باید موقعیتش پیش بیاد تا پیش نیاد که تو نمی فهمی چه کاره ای ! تو می دونی نباید غیبت کنی وقتی که موقعیتش پیش بیاد اونجا ممکنه که بلغزی!
زهرا .
سلام
اول، استاد جاودان کتاب واجبات و محرمات آیت الله مشکینی و گناهان کبیره آیت الله دستغیب و رساله احکام را توصیه می کنند. استاد طیب هم بر رساله تآکید دارند و تاجایی که یادم مانده در یکی از آثارشان فهرستی از صفات ارائه کرده اند درست یادم نیست و فرصت نکردم نگاه کنم اگر شما خاطرتان هست بفرمایید.
در کتاب جهاد با نفس حر عاملی (که آیت الله بهجت فرموده اند اگر کسی هر روز یک حدیثش را بخواند بعد از یکسال انسان دیگری خواهد بود) در بخشهای مختلف ازجمله باب 43 به گناهان کبیره پرداخته اند و فهرست گناهان ارائه شده است همچنین برخی گناهان به خصوص گناهان زبانی و قلبی مثل بدزبانی و کبر و حسد و حرص... در بابهای جداگانه مطرح شده است. کتاب چهل حدیث امام خمینی هم به برخی گناهان قلبی مهم به طور عمیق پرداخته اند. در کتاب اسرار الصلوه آیت الله میرزا جواد ملکی تبریزی هم در فصل ششم حدود 40 صفحه ذیل توبه، گناهان کبیره و تعداد و فهرست آنها را بیان کرده اند.
کتابهای زیادی وجود دارد بنده همین ها را بلد بودم . درکل گناهان همانهایی است که خداوند در قرآن برشمرده و اغلب بر آنها وعده آتش داده است.
دوم، موقعیت همیشه پیش می آید ما در محیط استرلیزه زندگی نمی کنیم اطراف ما پر است از موقعیتهایی که در معرض گناهیم و امثال بنده دائم می بینیم که دائم شکست می خوریم. جهاد با نفس همین است دیگر. یک طرف نفس و شیطان و دنیاست و یک طرف خدا و مولا و فرشتگان و وجدان یا نفس لوامه. دو لشکر صف کشیده اند و ما این وسط ایستاده ایم، هر یک گناه ما را به صف یا جبهه زمینیان نزدیک میکند و هر عمل به واجب و ترک گناه هم بالعکس ما را به صف آسمانیان نزدیک میکند. تقوا یعنی بکوش بیشتر به خوبان نزدیک شوی هر چه تقوا بیشتر شود قوت روح بیشتر میشود و راحتتر میتواند ترک گناه کند و نور میگیرد تا جایی که می فرماید ان تتقوا الله یجعل لکم فرقانا، یا یجعل لکم نورا تمشون به فی الناس، تقوا به انسان قدرت تمیز حق و باطل میدهد و راه انسان را روشن میکند
و میدانیم که همه این مسیر به نیروی ما نیست به توسل است. ما خود نمی رویم ما را میبرند اما باید ارتباط برقرار کنیم و بخواهیم تا دستمان را بگیرند توسل یک بار و دو بار نیست هر روزه و هر لحظه است. شاید یکی از دلایل اهمیت ذکر صلوات همین باشد که همواره باید کنار اهل بیت باشی، در زبان و دل.
ببخشید اگر حاشیه رفتم
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 16:48
می دونید به نظرم تا مرحله ای که فقط شنونده ی این حرف ها هستی همه چیز خوبه ولی وقتی میای عمل کنی دچار مشکل می شی انگار حرف ها اونجا کمه کسی نیست بگه وقتی اومدی عمل کنی این مشکلات پیش می آد باید اونجوری عمل کنی اون کار رو بکنی!
زهرا .
همینطور است دوست من، عمل سخت است ولی حرف آسان اما به یاری خداوند غیرممکن نیست و هستند کسانی که دست آدم را بگیرند و در هر موضع بگویند اینجا را چکار کن یا کجای کارت اشتباه بود و...
نکات مهم و کلیدی وجود دارد که اگر در طریق آنها را مدنظر قرار دهیم آسیبها و خطاها کمتر میشود. مثلا تزکیه و تربیت نفس به تنهایی شاید غیرممکن است فرمودند الرفیق ثم الطریق باید مربی داشت و باید منظم در جلسات معرفتی و اخلاقی او شرکت کرد. باید در جمع راه رفت
دیگر اینکه باید قدمها را به ترتیب اهمیت برداشت. اول گناه نکنیم بعد به واجبات عمل کنیم بعد اخلاقمان را درست کنیم و مستحبات و مکروهات در مرتبه بعدی است. نمیشود ذکر بگویم و دعا بخوانم اما هنوز گناه میکنم، به قول استاد جاودان گناه زنجیری است که به خود بسته ایم هرچه تلاش کنی تا گناه هست تلاشت هدر میرود و پرواز ممکن نیست.
همه اینها اول نیازمند شناخت است باید محرمات و واجبات را شناخت حق الله و حق الناس و حق النفس را شناخت و عمل کرد و باید برای موفق شدن توسل کرد. مثلا استاد جاودان برای توفیق در گناه نکردن توسل به امام زمان ارواحنافداه را توصیه میکنند (خواندن مداوم زیارت آل یاسین در صبح و نماز استغاثه به حضرت در شب)
خلاصه راهکارهای دقیقی برای هر امر وجود دارد اما هنوز هم میدانیم که عمل سخت است خیلی سخت، آدم مکرر ناامید میشود ولی خدا هست امام زمان هست پس ادامه میدهیم...
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 16:33
کاش یه خورده مصادیق ریز تر رو هم بیان می کردند مثلا اگه واقعا بخوای عمل کنی چه کار باید بکنی؟ احساس می کنم خیلی کلی گفتن
زهرا .
سلام دوست عزیز. در این وبلاگ ما فقط طرح موضوع میکنیم تا تلنگر و یاداوری باشد برای خودمان و دوستانمان. منبعی که مطلب از آن نقل میشود معمولا کامل بیان کرده و وارد مصادیق آن هم شده است که میتوانید به آن مراجعه کنید. (در این موضوع سایت اهل ولا بخش سخنان استاد)
در مورد سلوک و مراقبات سه ماه رجب و شعبان و رمضان استاد طیب دو کتاب مفاتیح و المراقبات را توصیه کرده اند و در مباحث خودشان هم واجبات و مستحبات و آداب و اسرار این سه ماه را در تمام روزها و شبهای خاص آن توضیح داده اند که میتواند مبنای روشنی برای عملکرد باشد.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic