ره چنان رو که رهروان رفتند

دوشنبه 8 دی 1393 18:17نویسنده : زهرا .

 


از عارف واصل آیت الله بهجت رضوان الله علیه پرسیدند:

ـ بهترین ذکر چه ذکری است؟ فرمودند: بالاترین ذکر ذکر عملی است، یعنی ترک معصیت در اعتقاد و در عمل، همه چیز محتاج به این است و این محتاج به چیزی نیست و مولّد خیرات است.

ـ پرسیدند: با چه کاری میتوان بر تقوا و سیر به سوی خداوند متعال قوت پیدا کرد؟ فرمودند: تصمیم همیشگی بر ترک گناه در اعتقاد و عمل.

ـ پرسیدند: برای ازدیاد محبت به حضرت حق و ولی عصر ارواحنافداه چه بکنیم؟ فرمودند: گناه نکنید و نماز اول وقت بخوانید.

ـ پرسیدند: راه قرب خداوند و سیر و سلوک چیست؟ فرمودند: چنانچه طالب، صادق باشد، ترک معصیت کافی و وافی است برای تمام عمر، اگرچه هزار سال باشد!

ـ فرمودند: آنچه در ابتدا باید مراعات شود انجام واجبات کماهوحقه و پرهیز از محرمات است.

ـ فرمودند: آیا برای این بی سر و سامانی خود برنامه ای و وقتی داریم؟ آیا بنا داریم روزی بیاید که دیگر گناه نکنیم، یا آنکه همین وضع خود را باید ادامه بدهیم؟ اگر بنا داریم این وضع بد را ادامه ندهیم، بنشینیم برای آن وقتی تعیین کنیم، یک ماه، شش ماه، یک سال، چند سال. خلاصه اگر بنا داریم تا زنده هستیم بدین منوال باشیم خطرناک است، پس حداقل حدّی برای گناه خود معین کنیم!

ـ فرمودند: هرکس هر روز یک حدیث از  کتاب جهاد با نفس وسایل الشیعه را مطالعه نماید و در واضحات آن فکر کند و همانند دارو که انسان میل میکند شربت معارف آن را بنوشد و به آن عمل کند، بعد از یکسال خواهد فهمید که تغییر کرده است.

از کتاب برگی از دفتر آفتاب: شرح حال آیت الله بهجت

آخرین ویرایش: دوشنبه 8 دی 1393 19:23

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic