هر نفسی راه خاصّی به سوی خدا دارد...

سه شنبه 5 خرداد 1394 17:52نویسنده : سمیرا .

 
جاده، مسافر، تنهاییما در دنیا زیست‌ می‌كنیم‌، و یك‌ سال‌ و دو سال‌ و بیشتر رو به‌ جلو میرویم‌ تا زمان‌ مرگ‌ فرا میرسد و باید از اینجا ارتحال‌ نمائیم‌؛ و در این‌ امر تردیدی‌ نیست‌. و بنابراین‌ در دوران‌ زندگی‌، ما در باطن‌ خود سیری‌ داریم‌ و بسوی‌ هدفی‌ در تكاپو هستیم‌، و مسلّماً این‌ سیر در مسافت‌های‌ مكانی‌ دنیا نیست‌ كه‌ از نقطه‌ای‌ شروع‌ كنیم‌ و به‌ نقطه‌ دیگری‌

 برسیم‌، بلكه‌ در باطن‌ خودمان‌ این‌ سیر و دگرگونی‌ برای‌ ما حاصل‌ میشود.

هر كس‌ از افراد بشر، سیاه‌، سفید، مؤمن‌، كافر، منافق‌ این‌ سیر را دارد و در ملكات‌ خود سیر میكند، و برای‌ جبران‌ نقاط‌ ضعفی‌ كه‌ در نفسش‌ موجود است‌ و در خود می‌یابد این‌ حركات‌ خارجی‌ را انجام‌ میدهد. و این‌ سفر را به‌ پایان‌ میرساند، به‌ گمان‌ اینكه‌ آنها میتوانند گم‌ شدۀ خود را به‌ دست‌ آورند و نقاط‌ ضعف‌ خود را ترمیم‌ كنند.

و نیز شكّی‌ نیست‌ در اینكه‌ افراد بشر در عین‌ آنكه‌ همه‌ دارای‌ غرائزی‌ هستند، ولی‌ آن‌ غرائز و ملكات‌ در آنها متفاوت‌ است‌. بعضی‌ها از هنگام‌ خلقت‌ شجاعند و بعضی‌ها جبان‌ و ترسو و بعضی‌ها متوسّط‌ الحالند، آنهم‌ به‌ درجات‌ و مراتب‌ مختلف‌. بعضی‌ها از زمان‌ كودكی‌ حَیی‌ هستند یعنی‌ با حیا و بعضی‌ها خیلی‌ بارز و ظاهر و شكفته‌؛ و همچنین‌ در سائر صفات‌ مثل‌ بخل‌ و حسد و كینه‌ و حسّ انتقام‌ و صفات‌ حسنه‌ افراد متفاوتند. ولی‌ هر كدام‌ از اینها روی‌ ملكات‌ و غرائز خودشان‌ سیر می‌كنند و باید آن‌ ملكات‌ را به‌ حال‌ اعتدال‌ در آورند.

هر كس‌ باید خودش‌ را در آن‌ موقعیّت‌ و ظرفیّتی‌ كه‌ هست‌ تكمیل‌ كند، و خود را یك‌ انسان‌ متوسّط‌ و معتدلی‌ قرار دهد كه‌ آن‌ اخلاق‌ و ملكاتش‌ جنبه‌ افراط‌ و تفریط‌ نداشته‌ باشد و انسان‌ پسندیده‌ای‌ باشد.

بنابراین‌ هر كس‌ از طریق‌ نفس‌ خودش‌ یك‌ راه‌ خاصّی‌ بسوی‌ پروردگار دارد، و لذا بزرگان‌ از اهل‌ حكمت‌ فرموده‌اند: الطُّرُقُ إلَی‌ اللَهِ بِعَدَدِ أنْفاسِ الْخَلآئِق‌. «راه‌هائی‌ كه‌ بسوی‌ خدا موجود است‌ به‌

تعداد نفس‌ها و جان‌های‌ مخلوقات‌ است‌.» یعنی‌ هر موجودی‌ از نقطه‌ نظر آن‌ نفسانیّت‌ خاصّی‌ كه‌ دارد یك‌ راه‌ بخصوص‌ از باطن‌ خود به‌ خدا دارد.

و البتّه‌ این‌ عین‌ عبارت‌ آیه‌ و یا حدیثی‌ نیست‌، ولیكن‌ گفتار بزرگانست‌ و درست‌ هم‌ هست‌.

محمدحسین حسینی طهرانی، کتاب معادشناسی، ج 8، ص 16

 

 برچسب ها: الطُّرُقُ إلَی‌ اللَهِ بِعَدَدِ أنْفاسِ الْخَلآئِق‌ ، به تعداد افراد بشر به سوی خدا راه وجود دارد ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 5 خرداد 1394 18:02

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات