اقیانوس

جمعه 29 شهریور 1392 09:04نویسنده : زهرا .

 

فرستادی که از من بپرسد چگونه هستم

پس از تو غم و غصه بر من نرسد

                                             حسین بن منصور حلّاج


اگر همۀ عالم کن فیکون شود، مؤمن مثل اقیانوس آرام است؛ نه ذره ای غصه دارد نه ذره ای نگرانی. به آرامش مطلق رسیده است.

امیرالمؤمنین ع فرمودند: هیچ بنده ای طعم ایمان را نمی چشد مگر آنکه به یقین بداند آنچه برای او رخ داده، محال بود رخ ندهد و آنچه به او نرسید محال بود برسد و رخ دهد؛ و به روشنی باور کند هم آنکه ضرر می رساند و هم آنکه سود می بخشد، خدای متعال است.

هیچ اتفاق و رخداد تصادفی در عالم وجود ندارد...                         استاد مهدی طیّب

لا مؤثر فی الوجود الا الله. اعتماد مؤمن به آنچه نزد خداست از اعتمادش به آنچه در دست خودش است بیشتر است. نشانۀ ایمان همین است. آن که  به تلاش ها و هوشمندی های خود و دیگران متکی است، عبد خدا نیست. عبد اسباب و وسائل است؛ یا دچاری بیماری دل شده است،  فرمود: فی قلوبهم مرض: در قلبشان بیماری است. ضعف ایمان، اوهام را بر او حاکم کرده؛ لذا برای خدا سهم و نقشی قائل نیست. می ترسد از کسی که هیچ کاره است و امید می بندد بر کسی که هیچ کاره است. وقتی دچار اوهام می شود و وسائل را مؤثر می داند، اولِ تلاطم و نگرانی است؛ وسائل امروز هستند و فردا شاید نباشند؛ امروز کسی قدرت دارد و از او حمایت می کند و فردا شاید برکنار شود؛ پس آرامش ندارد.

اما آن که به خدا تکیه می کند، خدا همیشه هست و همیشه مهر مطلق است؛ خدا هرگز خوابش نمی برد؛ ضعیف و فقیر نمی شود؛ هرگز از مهر و محبت و سخاوتش کاسته نمی شود. کسی که به او تکیه کند چه اضطراب و نگرانی و تلاطمی داشته باشد؟! آرامش مطلق در چنین باوری است.
و نبودِ این باور و ایمان، اولِ نگرانی و ترس و اضطراب است. اینان مثل کسی هستند که از مرده می ترسد. از کسی و چیزی که هیچ نقشی ندارد و کاری از او بر نمی آید، یا می ترسند یا بر او تکیه می کنند.

خداوند فرمود من فقط یک پند به شما می دهم؛ قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی. برای خدا برخیزید. در سلوک الی الله، سالک باید بلند شود و راه بیفتد. تا کی راحت نشسته ای؟ عمر می گذرد!
این اولِ راه است که سالک باید بلند شود و برای عبادت خدا و خدمت به خلق همت کند؛ اما آخرِ راه نشستن است: فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر...

                                  ادامه مطلب را در سایت اهل ولاء، جلسۀ 92/6/28 پیگیری کنید


برچسب ها: آرامش ، خدا ، ایمان ، استاد طیّب ،
آخرین ویرایش: جمعه 29 شهریور 1392 17:27

 
جمعه 29 شهریور 1392 17:25
«و بیدک لا بید غیرک زیادتی ونقصی و نفعی وضری...»
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات