سلام

پنجشنبه 4 مهر 1392 23:23نویسنده : زهرا .

 
کدام سرزمین از تو خالی است
تا برخیزند و تو را در آسمان جستجو کنند؟
تو آنها را می بینی که ظاهراً تو را می جویند
ولی از نابینایی تو را نمی بینند.
                                        
حسین بن منصور حلاجنمازگزار با احساس حضور پیامبر ص و امیرالمؤمنین ع و همۀ انبیا و عباد صالح و فرشتگان سلام می دهد. آنها حاضرند؛ ما ضعفِ دید داریم. غیبته منّا (غیبت او از ماست). سلام کردن به کسی که حاضر نیست عمل لغو است. شرط سلام حضور داشتن است. پس به پیامبر ص و اهل بیت ع سلام می دهیم چون حاضرند و اگر نمی بینیم لااقل آنها را در ذهن و دل خود حاضر بدانیم.

سلام ازجانب خداست
و از بالا به پایین است. در قرآن هیچ پیامبری به خدا سلام نمی کند؛ اما خداوند به بسیاری از ایشان سلام میکند. سلام نماز هم می تواند ازجانب خداوند تلقی شود و به معنی رحمت و امان ازسوی خدا. تلقی دوم آنکه نمازگزار به پیامبر ص و اهل بیت ع و انبیا و اولیا و فرشتگان سلام می کند...

استاد مهدی طیّب
هیچ کس نتوانست بر  پیامبر ص و اهل بیت ع در سلام تقدم جوید. کوچک به بزرگ سلام نمی دهد؛ بلکه جواب سلام می دهد.  سلام ما در نماز هم جواب سلام است. ازطرفی سلام مستحب و جواب سلام واجب است اگر ما خود را ابتداکنندۀ سلام هم تصور کنیم، بی تردید پیامبر ص و اهل بیت ع جواب سلام ما را می دهند.
سلام معانی و تعابیر متعدّدی دارد:
1.  وجود دیگران را جلوه گاه اسماء الهی می دانیم. چون سلام اسم خداست. وقتی به کسی می گوییم سلام، یعنی جلوۀ خدا را در آینۀ وجود تو دیدم.

2. سلام درود و تحیت در آغاز دیدار است.
3. سلام به معنی تسلیم مطلق شدن است: و سلّموا تسلیماً.
4. اقرار به سلامت اولیای خداست؛ یعنی ما وجود شما را سالم و سلامت می دانیم.
5. تجدید ارادت و ولایت با اولیاست.
6. دعایی در حقّ اولیاست تا عنایات حق برای ایشان محفوظ بماند و دائمی باشد.
7. نشان سلم و صلح و صفاست؛ یعنی من با تو در صلح هستم.
سلام نماز در معراج پیغمبر اکرم ص نمثّل یافت. در سفر معراج، حضرت نماز گزاردند و ارواح همۀ انبیا و اولیا و همۀ ملائکه به ایشان اقتدا کردند. پس از پایان نماز، حضرت صفوف نمازگزاران را دیدند و ازجانب خداوند امر شد که بر آنها سلام کن. پس پیامبر ص فرمودند: السلام علیکم و رحمه الله و برکاته. آنگاه خداوند وحی فرمود که انا السلام و التحیه، و الرحمه و البرکات انت و ذریتک: من سلام و تحیت هستم و تو و فرزندانت رحمت و برکات هستید... .

             مشروح این گفتار را در سایت اهل ولاء جلسۀ 92/7/4 پیگیری کنید


برچسب ها: سلام ، نماز ، خداوند ، پیامبر ، اهل بیت ، استاد طیّب ،
آخرین ویرایش: جمعه 5 مهر 1392 00:28

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic