سلامت

شنبه 13 مهر 1392 03:10نویسنده : زهرا .

 


سالک در پایان معراج نماز و در بازگشت از عالم وحدت به کثرت، در انتقال از هر مرحله به مرحلۀ بعد، دو سلام دارد. سلام تحیّت بر آن که بر او وارد می شود؛ و سلام وداع بر آن که از او جدا می شود.

نخست سلام بر رسول الله ص است؛ و بعد بازگشت سالک به خودش که برای خود و بندگان صالح طلب سلامت می کند. زیرا سفری که نماز نماد و عصارۀ آن و حاوی همۀ کمالات آن است، سفر پرخطری است.

خداوند راجع به حضرت یحیی ع فرمود: السلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیّا: سلام بر او روزی که متولد شد و روزی که می میرد و روزی که زنده برانگیخته می شود. و از زبان عیسی بن مریم ع نقل کرد: السلام علیّ یوم ولدت و یوم اموت و یوم ابعث حیّا: سلام بر من روزی که متولد شدم و روزی که می میرم و روزی که زنده برانگیخته می شوم.

سلامِ روز تولد، یعنی سالم و...

                                                                         استاد مهدی طیّب

 بدون آسیب معنوی و روحانی متولد شود. در زیارت اباعبدالله ع می گوییم: شهادت می دهم که شما نوری بودی در صلب های (اصلاب) شامخ و بزرگوار و رحم های (ارحام) پاک؛ پلیدی های جاهلیّت نتوانست شما را بیالاید... این شهادتِ به سلامت در روز ولادت است. که صورت ظاهری آن یعنی نسل ائمه پاک است و از آدم ابوالبشر تا امام عصر ارواحنا فداه یک سلاله اند و به شرک و گناه آلوده نشدند. و صورت باطنی یعنی سالک در هر مرتبه ای از قوس نزول که پایین می آید، مرتبۀ بالا صلب و مرتبۀ پایین رحم است؛ پس اصلاب و ارحام داریم.

سلام روزی که می میرد یعنی سلامت در عالم طبیعت و زندگی دنیوی؛ موت از لحظۀ ولادت آغاز می شود. هر نفسی که می کشیم یک قدم به مرگ نزدیک می شویم: نفس المرء خُطاه الی اجله. سرازیری قبر وقتی نیست که جنازه را در قبر می گذارد. آن زمان، خودِ قبر است. از لحظۀ تولد کل زندگی سرازیری قبر است. اینکه میگویند علی ع در سرازیری قبر دستت را بگیرد، یعنی در زندگی دستت را به امیرالمؤمنین ع بده و او را راهبر خود قرار ده.

سلام روزی که زنده برانگیخته می شود، ظاهرش روز قیامت و صحنۀ محشر است و باطنش همان صحو بعد المحو و هشیاری در پایان نماز، پس از فنای در سجده است...


مشروح این مبحث را در سایت اهل ولاء جلسۀ 92/7/11 پیگیری کنید


برچسب ها: سلام ، سلامت ، نماز ، استاد طیّب ،
آخرین ویرایش: شنبه 13 مهر 1392 03:16

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic