دستورالعمل‌های خاص و عام سلوكی

یکشنبه 14 شهریور 1395 23:05نویسنده : سمیرا .

 
تسبیح قشنگ، ذکر، سجاده

باید توجّه داشت در سلوك بعضی اوقات مربّی، پیر، راهبر، مرشد، مراد ـ هر تعبیری كه به كار ببریم ـ دستورالعمل خاصّی متناسب با وضعیّت ویژه‌ی یك فرد می‌دهد.

این دستورالعمل فقط متعلّق به آن فرد است و برای دیگری كارایی ندارد.

گاهی مثلاً در كتابی نقل شده كه فلان عارف بزرگ به كسی دستور ذكر یا چلّه‌نشینی خاصّی داده است.

خواننده‌ی كتاب هم مشغول انجام آنها می‌شود، بی‌توجّه به این كه آن دستورالعمل ناظر بر احوال خاصّ آن شخص بوده و برای آن حالت و موقعیت تجویز شده است و خود او از نظر سلوك در چنان حالت و موقعیتی قرار ندارد؛ از این‌‌رو این ذكر، چلّه‌نشینی و ریاضت، سازندگی مورد نظر را در او نخواهد داشت و حتّی ممكن است ضایعات و تخریب‌هایی را هم در‌پی داشته باشد.

نمی‌شود بی‌گدار به آب زد و به صرف اینكه فلان عارف به یكی از شاگردانش فلان ذكر را داده و در كتابی هم نوشته شده است، به آن ذكر مشغول شد.

این اذكار مثل دارو می‌مانند. دارو به خودی خود چیز خوبی است، امّا استفاده از دارو باید با تجویز پزشك حاذق و با معاینه‌ی دقیق و تشخیص حالت فرد بیمار صورت گیرد.

باید پزشك معیّن كند كه بیمار چه دارویی، آن هم به چه میزان و با چه ترتیبی و در چه مدّتی مصرف كند. به صرف اینكه مثلاً داروهای این داروخانه را مریض‌هایی مصرف كرده‌اند و حالشان خوب شده است، جایز نیست من و شما هم كه احساس بیماری می‌كنیم، سرِخود داروهای داروخانه را برداریم و مصرف كنیم.

این نحو استفاده از دارو نه تنها بیماری ما را درمان نمی‌كند، بلكه گاهی بیماری‌های جدیدی را هم در ما ایجاد می‌كند.

ذكرهای خاص یا دستورهای سلوكی خاص، با توجّه به حالت و وضعیت سالك، باید از سوی مربّی و راهبر ذی‌صلاح داده ‌شود. البتّه برخی از اذكار و دستورالعمل‌ها جنبه‌ی عمومی دارد. این دستورالعمل‌ها به گونه‌ای نیست كه ناظر به وضعیت شخص معیّنی تجویز شده باشد.

بسیاری از اذكاری كه در قالب روایات از پیغمبر اكرم6 و ائمّه‌ی معصومین: وارد شده است، جنبه‌ی عمومی دارند. همه می‌توانند از آن اذكار استفاده كنند. آنها ذكر خاص نیستند. دستورهای سلوكی ائمّه: كه به صورت دستورهای عام داده شده، برای همه قابل تبعیت است.

 

مهدی طیب، حدیث دوست،دستورالعمل‌های خاص و عام سلوكیبرچسب ها: دستورالعمل‌های خاص و عام سلوكی ، ذکر ، ذکرهایی از بزرگان ،
آخرین ویرایش: یکشنبه 14 شهریور 1395 23:10

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات