دم برنیار....

سه شنبه 6 آذر 1397 01:07نویسنده : سمیرا .

 
بادکنک

هر چه مصیبت را بپوشانی گنجت و عطایی که قرار است به تو بشود بزرگتر است.
اصلاً این مصیبت برای چه چیز آمده است؟
مصیبت می ­آید تا ظرف وجودی ما را بزرگتر کند. عطای بزرگی خدا برای ما در نظر گرفته، ظرفیّت روحی ما الان گنجایش آن عطا را ندارد. خدا یا باید از دادن آن عطا صرف‌نظر کند یا باید ظرف ما را بزرگ کند. ظرف بزرگ نمی­شود مگر در دل ابتلائات.
ابتلائات کِی ظرف ما را بزرگ می­کند؟ وقتی دم برنیاوریم.
بادکنک را وقتی باد می­کنند کِی بزرگ می­شود؟ وقتی سوراخ نداشته باشد؛ والاّ وقتی سوراخ داشته باشد شما از این طرف باد می­کنید از آن طرف بادش خالی می­شود و بزرگ نمی­شود.
وقتی شما پیش هر‌کس سفره­ ی دلت را باز می­کنی، از دست خدا و خوبان خدا درد دل و شکایت می­کنی که چرا چنین بلایی سر من آوردند؟ و نمی­ گویی که چه دسته گل­هایی آب دادی که این­طوری شد، فقط این طرف را می­گویی که خدا را محکوم­ کنی، مال این است که بادکنکت سوراخ دارد.
از این طرف بلا می­دهد از آن طرف خالی می­کنی. بگذارید بیاید، درش را ببند و ابراز و اظهار نکن تا ظرف وجودت بزرگ شود تا عطایی که خداوند برایت در نظر گرفته جا داشته باشی تحویل بگیری والاّ جا ندارد و تا زمانی که این­قدر بزرگ نشوی آن بلا ادامه دارد.
این هم یک نکته است که اگر بروی پیش این و آن بگویی بلا برطرف نمی­شود؛ چون آن بادکنک قرارست بزرگ شود. هر چه تو از آن طرف بادش را خالی کنی از این طرف دوباره بادش می­ کنند؛ چون قرار است بزرگ شود. اگر بخواهی بادش نکنند، باید چه­ کار کنی؟ باید این سوراخ را ببندی، دهانت را ببندی.
ابراز و اظهار نکنی آن وقت ظرفت بزرگ می­شود؛ همان­قدر که باید بشود می­شود و دیگر بادش نمی‌کنند و بلا برطرف می­شود و خدا آن بلا را متوقّف می­کند.
این بلا آمده است سازندگی خاصّی در ما ایجاد کند، وقتی آن سازندگی تحقّق پیدا کرد دیگر وجود آن بلا ضرورتی ندارد و خدا آن بلا را بر­می­دارد.

قسمتی از سخنرانی استاد طیب


برچسب ها: بلا ، مصیبت ، ابتلائات ، کتمان مصیبت ، سخنرانی های کوتاه و جالب ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 6 آذر 1397 01:13

 
چهارشنبه 26 تیر 1398 14:16
هعی..
یادش بخیر
سمیرا .
یاد باد آن روزگاران یاد باد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات