برای امام حسین علیه السلام سینه زده ای؟

شنبه 23 شهریور 1398 23:24نویسنده : سمیرا .

 
زنجیر زدن، سینه زدن، محرم، امام حسین علیه السلام


حاج محمد اسماعیل دولابی رضی الله عنه:

سینه زدن برای امام­ حسین7 بدن را سبك و تمیز و زیبا می­كند؛ تا جایی كه عكس خوبان خدا در آن پیدا می­ شود.

شرح استاد مهدی طیب:  ببینید چه چیزهایی می­ گوید؟ اینها را كسی گفته كه در امام­ حسین7 غرق است و خدا می­ داند كه با امام ­حسین7 چه رابطه­ ای داشت؛ تعبیر ادبی و حرف زدن بدون مبنا كه نبوده است.
فرمود انسان را سبك و زیبا می­كند.
آینه­ ی دل چنان صاف و مُنجَلی می ­شود كه عكس خوبان خدا در آن می ­افتد. عكس خدا و خوبان خدا در آن دیده می‌شود. این همان مقام شهود و تجلّی حضرت حق در قلب سالك است، و همه­ از میوه­ های سینه زدن است. ان‌شاءالله خدا با عشق و اخلاص توفیق دهد و بهره ببریم. البتّه مواظب باشیم سینه زدن­هایمان با همان صفا و سادگی سینه زدن­ های قدیمی باشد. صنعت و هنرمندی را كه ادغام می­ كنیم خراب می ­شود. از آن ناب بودنش می­افتد.
وقتی می‌نشینیم طرّاحی­ هایی انجام می­ دهیم، مثل نوحه ­ها و مدایحی كه اخیراً خوانده می ­شوند، شاید به صفای مدایح عامیانه­ ای كه قدیمی­ ها می­ گفتند نیست. ریتم ­های مختلف برای سینه زدن­ها گذاشته‌اند و آداب و آیینی گذاشته‌اند؛ وقتی صنعت وارد کار می‌شود، [از صفای آن می‌کاهد.] می‌دانید که صنعت همان سحر است؛ این تقلاّهای بشری سحر است. ولی آنهایی كه از فطرت خارج می ­شود معجزه ­است و كار خداست؛ آنچه از فطرت بیرون آمده بدون هیچ صنعت و تصنّع و تكلّف و هنرنمایی، قشنگ است. آنهایی که ناب و خالص بیرون می­ آیند، زیباست و خدایی است.
بنابراین سینه زدن را با همان صفای خودش داشته باشیم. خیلی دنبال اینكه از این صنعت­ ها و تكلّف­ های روز استفاده کنیم نباشیم، چرا كه بهره را كم می­ كند. نمی­گویم كه بی بهره می شود؛ ولی بهره را كم می­ كند. هرچه صنعت بشری و تصنّع وارد كار می­شود از عیار كار كاسته می ­شود. انسان با همان اخلاص و صفای فطری بنشیند سینه بزند، بر سر خود بزند، بگرید و هر كاری كه می­ كند...


استاد مهدی طیب


برچسب ها: فواید سینه زدن ، حاج محمد اسماعیل دولابی ، زنجیر زدن ،
آخرین ویرایش: شنبه 23 شهریور 1398 23:41

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic