قربانی برای قرب

جمعه 26 مهر 1392 08:24نویسنده : زهرا .

 عید قربان
پایان چلّۀ کلیمیّه است. (و واعدنا موسی اربعین لیله) سالک چهل شب سیر می کند و چهل منزل را در قوس صعود از لیل تاریک دنیا به سمت نور حرکت می کند. این سلوک از ظلمانی ترین مرتبۀ هستی که عالم طبیعت و مادّه است شروع می شود و هر شب روشن تر از شب قبل است؛ اما هر مرتبه نسبت به مرتبۀ بالاتر لیل است ولذا سلوک در چهل شب است (اربعین لیله). سالک از نفسانیت و انانیت خود مرتبه به مرتبه دور می شود تا اینکه در روز عید قربان نفس را سر می برد و فدای محبوب می کند.

رهیدن از دام خودخواهی و خودپرستی نتیجۀ این سلوک است. به صورت ظاهر حاجیان گوسفندی را قربانی می کنند اما در باطن و نیت نفس خود را سر می برند و پس از آن سر می تراشند که نماد ذلت بندگی و تن دادن به عبودیت است. به بندگی مطلق خدا تن می دهند و عبد می شوند و بدین ترتیب توفیق دیدار حق فراهم می شود. اوج سلوک این است که خودت را در راه محبوب قربانی کنی ولذا روز شادمانی و جشن است. مناجات های روز عرفه نشان دهندۀ آخرین گام های سالک است تا به دیدار برسد. عید قربان عید ایثار و عشق و تسلیم مطلق دربرابر حق و دل کندن از همۀ دلبستگی هاست.

خدا از حضرت ابراهیم علیه السلام می خواست به اوج مرتبۀ تسلیم برسد ولذا وقتی پدر و پسر به این اوج تسلیم رسیدند و پدر خواست سر پسر را ببرد، فلمّا اسلما و تلّه للجبین، ندا آمد که مأموریت را انجام دادی و تمام شد. هدف، کشتن پسر نبود؛ بلکه دل کندن از تعلّق و تسلیم خدا شدن بود.

یک پیام این واقعه هم این است که عصر قربانی کردن بشر تمام شد و بشر را نباید قربانی کرد و پیام دیگر اینکه با قربانی گوسفند و اطعام فقرا با فقر مبارزه کنیم.

مسیر تکامل انسان و همۀ عالم هستی با قربانی طی می شود. خاک در گیاه فنا می شود و گیاه قربانی حیوان می شود و حیوان قربانی انسان می شود و هر کدام یک مرتبه بالا می آیند. انسان نیز باید قربانی و تسلیم انسان کامل شود تا به کمال برسد. انسان کامل و حجّت خدا هم قربانی خدا می شود. نظام تکاملی جهان آفرینش نظام قربانی است و عید قربان یاد آور این مسیر قربانی و رسیدن به قرب خداست...

ادامۀ این مبحث را در سایت اهل ولاء، سخنرانی استاد مهدی طیّب، جلسه 25/ 7/ 92 پیگیری کنید.


برچسب ها: قربانی ، قرب ، سلوک ، استاد طیّب ،
آخرین ویرایش: جمعه 26 مهر 1392 08:43

 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic